Jyty-yhdistysten ulkoilupäivä 11.4.2026

Jyty-yhdistysten
ULKOILUPÄIVÄ KURJENRAHKASSA

Jyty Lounais-Suomi, V-S Jyty jaVARHA Jyty järjestävät jäsenilleen ulkoilupäivän Kurjenrahkan kansallispuistossa lauantaina 11.4.2026 klo 12.30 - 15.30.

Tapahtumapaikkana Kurjenrahkan kansallispuistossa on KURJENPESÄ, josta lähtee luontopolkuja ja jonka luontotuvassa voi vierailla tutustumassa paikalliseen eläimistöön.

Ohjelmassa on puheenvuoroja ja keskustelua Jytystä, verkostoitumista sekä mahdollisuus tutustua kauniiseen ympäristöön luontopoluilla ja luontotuvassa. Kurjenpesältä lähtee myös esteetön luontopolku. Osallistujille tarjolla nuotiolämpöistä evästä, mehua ja kahvit. Mukaan et tarvitse muuta kuin itsesi ja säänmukaiset ulkoiluvarusteet - tapahtuma järjestetään säällä kuin säällä - sekä tietysti paljon aurinkoista mieltä ja Jyty-henkeä!

Ulkoilupäivä on tarkoitettu vain em. yhdistysten jäsenille ja se on heille maksuton edellyttäen ilmoittautumista määräaikaan mennessä.

Tapahtuma järjestetään, jos osallistujia tulee vähintään 10, maksimiosallistujamäärä on 30.

Kurjenpesän pysäköintialueen osoite on Kuhankuonontie 67, Pöytyä, josta on n. 200 metrin kävelymatka Kurjenpesälle.

Paikalle pääsee myös Turusta Fölin bussilla, joita kulkee lauantaisin kerran tunnissa. Kuhankuonon pysäkiltä on opasteet Kurjenpesälle, kävelymatkaa on n. 700 metriä. Kuhankuonolle asti ajavan Föli-bussin aikataulun löydät täältä: https://www.foli.fi/fi/kuhankuono

Jos tarvitsisit kyydin ulkoilupäivään, tai voisit tarjota kyydin, kerro siitä ilmoittautumislomakkeella, pyrimme avustamaan kimppakyytien järjestämisessä.

Ilmoittaudu mukaan täällä: https://www.vsjyty.fi/tapahtumat/jyty-yhdistysten-ulkoilupaiva-11-4/

Ilmoittautuminen on auki 7.4.2026 asti tai kunnes tapahtuma on täynnä. 

Kuva: Aapo Lahdenkauppi